Om du letar efter något kul men juligt att titta på ikväll men är lite trött på alla sötsliskiga Hallmarkrullar (du vet; storstadstjej kommer hem till småstaden för att fira jul med familjen och blir efter diverse missförstånd kär i den där killen hon inte kunde med i början av filmen) så tycker jag att du ska ge Julfilmer vi minns på Netflix en chans. Första avsnittet handlar om historien bakom en av mina favoritjulfilmer Elf.

Avsnitten är ca 45 minuter långa och handlar bl a om hur idén till filmen kom till, vilka skådisar som var tilltänkta och hur man fick till effekterna i filmen. Det som förvånade mig mest är att nästan alla scener som utspelar sig utomhus i centrala NYC är improviserade! Och att specialeffekterna i början av filmen när Buddy är på Nordpolen är inspelade med riktigt gammaldags teknik för att få till storleksskillnaden mellan Buddy och de andra nissarna..

Så gillar du filmen Elf och inte har nåt att kolla på ikväll så tycker jag absolut att du ska kolla in den här på Netflix!