Julservis-idéer!

Jag satt uppkrupen i soffan igårkväll och bläddrade i Helena Lyths fantastiska verk Julprassel & decembermys och fastnade återigen vid uppslaget med hennes egendesignade julporslin (här hittar du inlägget på hennes blogg). Tanken är lika enkel som genial, att udda loppisporslin bildar en helhet med hjälp av en enkel hemfixad dekor.

Helenas fina porslin fick mig hursomhelst att tänka på en tallrik jag såg på en loppis för ett tag sen. En udda tallrik från servisen Julpaketet från Gustavsberg (som numera utgått). Jag gillar verkligen dekoren i form av paketsnöre med en röd rosett mitt på tallriken!

Den här stilen kan inte vara så svår att göra själv tänker jag, bara att leta upp ett gäng fina udda tallrikar och måla dit rosetten med en röd porslinspenna från hobbyaffären, precis som Helena gjort på kanten av sin servis!

Som sagt, enkelt & genialt var ledorden! ❤

Det är är absolut nåt jag ska ha i åtanke den dagen jag tröttnar på mina blåvita jultallrikar (som om det skulle hända!). Eller man kanske skulle ta och göra sig en ny glöggservis..? 🙂

En reaktion på ”Julservis-idéer!

  1. N skriver:

    Ꮋeya! I realize this is sort of ߋff-topic however I
    had to ask. Dߋes building a well-estabⅼished blog like yours take a large amount of wοrk?
    I am brand new to writing a blog but I do write
    in my journal daily. I’d likе to start a blog so I
    сan share my experiencе and feelings online.
    Please let me know іf you have any ideas or tips for
    new aspiring bⅼog owners. Thankyou!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s